Aktuality

Naše realizace v časopise Dům a zahrada

Prosinec 2013
Na návštěvě s časopisem Dům a zahrada

Čtenářsky nejoblíbenější a nejčtenější časopis Dům a zahrada připravuje pro rok 2014 nový seriál „Na návštěvě". Na prvním čísle, první návštěvě v realizovaném interiéru, aktivně spolupracujeme. Lednové číslo s návštěvou „Netradiční jilm vytvořil osobitý domov" vyšlo v polovině prosince 2013. Článek si můžete přečíst i zde

NETRADIČNÍ JILM VYTVOŘIL OSOBITÝ DOMOV
Brněnská architektka Ing. arch. Daria Křivinková navrhla interiér rodinného domu pro rodinu s menšími dětmi. Na vypracování podrobného projektu spolupracovala s architektonickým a projekčním ateliérem společnosti ACER INTERIER. Majitelé si přáli útulné a současně osobité bydlení.

SEPJETÍ S PŘÍRODOU
Architektka se s majiteli shodla na hlavním mottu interiéru – bydlení v přírodním duchu. Proto i dodávku interiéru zajistila firma, která pracuje především s přírodními materiály masivem a dýhou a navíc má vlastní dýhovací centrum, což umožňuje výhodnou kompletní realizaci. Investora při výběru zaujaly dřívější kreativní a nevšední realizace firmy, která se vyhýbá používání imitací.

PRVNÍ KROKY
Základní zadání znělo: vytvořit útulný a prakticky řešený domov se společným velkoryse řešeným obytným prostorem, v přírodních, měkkých barvách, za použití masivu a dýhy. Architektka už v základ¬ním návrhu navrhla dnes méně používaný jilm, který nabízí nevšední kresbu v teplých hnědých tónech. Jedním z důvodů byla také možnost sladit dýhu na nábytku s dubovým masivem na podlaze, což jilm díky kresbě a barevnosti umožnil. Prostor měl doplňovat přírodní kámen, nerezová ocel a sklo. Výrobce na základě požadavků projektu interiéru vypracoval detailní koncepční celek v jednotné jilmové dýze včetně potřebného technického řešení. Firma zpracovala venkovní vstup, vstupní halu, obytný prostor s kuchyní a jídelnou, knihovnu, dva dětské pokoje, tři koupelny, dvě šatny, úložné prostory a veškeré interiérové dveře včetně obložkových zárubní.

JILMOVÉ DŘEVO DŘÍVE A DNES
Jilmy mají velmi kvalitní kruhovitě pórovité dřevo s tmavým jádrem, které je pevné, dobře ohebné a nesnadno se štípe. Jeho dřevo je tvrdostí a pevností srovnatelné s dubovým. Pro nádhernou výraznou texturu bývá přirovnáváno k mahagonu. Používalo se na výrobu masivního i ohýbaného nábytku, ale převážně se z něho krájely okrasné dýhy. V minulosti byly jilmy neodmyslitelnou součástí krajiny – rostly v lesních porostech, při březích řek a potoků, na mezích a remízkách. Býval také vysazován v alejích podél cest a v parcích i uličních stromořadích. Dnes se s ním bohužel setkáváme jen vzácně. Na vině je houbové onemocnění zvané grafióza, které se k nám rozšířilo ve třicátých letech minulého století a prakticky zlikvidovalo naše jilmové populace v lesích i mimo ně.

INTERIÉR S VLASTNÍ KRESBOU
Pro majitele byl velkým překvapením osobní a osobitý přístup v samotném začátku spolupráce. Zhotovitel rozpracovával projekt interiéru v úzké spolupráci s architektkou i majiteli a nabídl individuální výběr svazků dýhy ve vzorkovně. Majitelé se tak podíleli na výběru konkrétní kresby jilmové dýhy, kterou dodavatel zalisoval do konečné podoby plošného základního materiálu. Jejich interiér tak dostal nečekanou přidanou hodnotu – originální texturu, kterou v jiném interiéru nelze zopakovat. Pak už spolupráce nabrala rychlý spád, po odsouhlasení dalších vzorků nastala fáze výroby a nakonec instalace. Firma si poradila s veškerými technickými úskalími a nápady, které přišly ze strany majitelů během realizace.

ÚTULNÝ DOMOV
Majitelé si jilmové království zamilovali a bydlení v něm si užívají. V současné době pokračují ve spolupráci nad dalším rodinným projektem – zpracováním venkovní pobytové zóny s terasou, pergolou a altánem opět v jednotném přírodním vzhledu. Který materiál pro venkovní realizace zvítězí, se zatím neví.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Lokalita Jižní Morava
Návrh interiéru Ing. arch. Daria Křivinková
Dodavatel ACER INTERIER s.r.o.
Velikost interiéru cca 230 m2
Materiály jilmová dýha, jilmový masiv, přírodní kámen

ACER INTERIER s.r.o.
Česká společnost s více než desetiletou tradicí a se zaměřením na komplexní dodávky interiérů s vlastní výrobou všech typů nábytku, dále na výrobu a montáž dřevěných fasádních obkladů, zahradní architektury a originálních herních prvků. Firma poskytuje služby architektonického a projekčního ateliéru. Nabídka je podpořena vlastním dýhovacím centrem, které své služby nabízí také dalším truhlářům.